Amazon'un Kurucusu JEFF BEZOS Uzaya Giderek Astronot Ünvanı Kazandı!

Blue Origin’in ilk insanlı uçuşuna hoş geldiniz. Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, beraberinde kardeşi ve en yaşlı (82) ve en genç (18) astronot ünvanlarını kazanan iki kişiyle birlikte kendi uzay şirketi Blue Origin tarafından yapılan New Shepard roketiyle uzaya çıktı.
Batı Texas çölündeki Launch Site One -1 numaralı fırlatma alanı-ndan TSİ 16:00 ’da New Shepard roketi uzaya gönderildi. Roketin içinde Amazon’un ve roketi tasarlayıp üreten Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos ve kardeşi Mark Bezos’un yanı sıra havacılık tarihinin öncü isimlerinden 82 yaşındaki Wally Funk ve babasının açık arttırmadan satın aldığı biletle uçan 18 yaşındaki fizik öğrencisi Oliver Daemon da yer aldı. Böylece uzay tarihinin en yaşlı ve en genç astronotları aynı roketle uzaya çıkmış oldu.
Blue Origin, Jeff Bezos tarafından insanlı uzay uçuşları yapabilmek amacıyla 21 yıl önce 2000 yılında kuruldu ve son yıllarda çalışmalarına hız verdi. Bugüne kadar 15 mürettebatsız test uçuşu gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde Jeff Bezos da Amazon’daki görevinden istifa ederek artık sadece uzay çalışmalarına yoğunlaşacağını belirtti.
Bezos 9 gün önce Virgin Galactic’ten Richard Branson’un ardından uzaya çıkan ikinci milyarder oldu. Richard Branson yerden 100 km yükseklikteki hayali Karman çizgisinin hemen altında yaklaşık 80 km irtifaya çıkmış ve bu da uzayın nerede başladığı konusundaki tartışmaları alevlendirmişti. Eğer 100 km’den başladığını kabul edersek ilk uzaya çıkan milyarder Jeff Bezos oldu.
Uzayın nerede başladığı konusunda evrensel bir standart ya da yasal bir tanımlama bulunmuyor. Yerden yükseldikçe atmosfer inceliyor ve giderek yerini uzaya bırakıyor. Ancak bu dönüşüm birdenbire, -sihirli bir noktada- olmuyor. NASA, Amerikan ordusu ve FAA 80 km’nin üzerindeki uçuşları uzay uçuşu olarak kabul edip lisanslıyor. FAI bu sınırı 100 km olarak kabul ediyor. Aslında Macar Theodore von Karman’ın hesaplamaları 84 km. Atmosfer yardımıyla havada seyahat eden uçakların en fazla bu irtifaya çıkabileceğini hesaplamış. Bu noktadan sonra atmosferin değil yerçekiminin etkisi önemli ve örneğin bir nesne yörüngeye oturtulabiliyor. Bazıları bunu yukarıya, bazıları da aşağıya doğru yuvarlıyor. Bir zamanlar kimsenin bilmediği ve önemsemediği bu 20 km’lik fark birbirine rakip iki şirketten bilet alacak uzay turistleri için önemli olabilir. Öte yandan SpaceX şimdilik bu konularda net bir plan açıklamadı. Ancak ürettiği roketler ISS’e yani yerden 80-100 değil 400-450 km yüksekte alçak yörüngeye rahatlıkla ulaşabiliyor ve sadece yük değil astronotları da taşıyabiliyor.
Bu fırlatmaya ilgiyi arttırmak için bir açık arttırma düzenlenmiş ve adı açıklanmayan biri tarafından 28 milyon dolara bir bilet satın alınmıştı. Ancak geçen hafta adı açıklanmayan bu kişi takvimindeki bir başka plan nedeniyle fırlatmaya katılamayacağını açıkladı. Bunun üzerine ikinci en yüksek teklifi veren Hollandalı bir iş insanı kendi oğlunu göndermek istediğini belirtti. 18 yaşındaki bir fizik öğrencisi olan Oliver Deamon bu şekilde mürettebata katılmış oldu.
New Shepard roketi tekrar kullanılabilen 6 kişilik bir kapsüle sahip. Roketin yolcuları iki günden beri astronot köyünde kalarak günde 14 saatlik simülasyon eğitimleri aldı. 100 km’lik irtifaya çıktıktan sonra 2-3 dakika boyunca yerçekimsiz bir ortamda kaldılar.
Fırlatmanın bugün yapılmasının da özel bir önemi var. Bugün Apollo 11’in Ay’a inişinin 52. Yıldönümü. Roketin adının New Shepard olması da tesadüf değil elbette. Uzaya çıkan ilk Amerikalı ve Yuri Gagarin’den sonra ikinci insan olan Alan Shepard’ın soyisminden ötürü yeni Shepard adı verilmiş. Galiba isimlerle kaderleri arasında gerçekten de bir bağlantı var. Çünkü Alan Shepard uzaya çıkan ilk insan olmaya hazırlanırken büyük bir gizlilikle hazırlıklarını hızlandıran Ruslar 3 hafta önce Yuri Gagarin’i uzaya göndermişlerdi. Burada da Jeff Bezos New Shepard roketiyle bir ilke imza atmak üzereyken 9 gün önce Richard Branson birdenbire uzaya çıkıverdi!

YORUMLAR

 1. ersel kasap

  ersel kasap9 dakika önce

  Bezos'a bunu ulaştırın.. En az üç asır ön tarihteler.. Bilim adamlarına ulaştırın..

 2. boby erhardt

  boby erhardtGün önce

  ee dünya düz değilmiydi ya

 3. synex

  synexGün önce

  Barış hocam kapak fotoğrafı ????😳

 4. Sessiz d

  Sessiz dGün önce

  Trilyoner olma savaşları başladı

 5. Apollo 11

  Apollo 11Gün önce

  767 disslike malum kitle

 6. Ali Çakıcı

  Ali ÇakıcıGün önce

  Barış bey verdiğiniz doğru bilgiler için sonsuz teşekkürler başarıların devamını diliyorum saygılar 🙏🙏

 7. Can Nat

  Can NatGün önce

  Hayır kazanmadı. (Kaynak: BBC)

 8. Kim Adams

  Kim Adams2 gün önce

  Okadar para bende olsun uzaya çıkmışken neler neler yaparım…. Napıcak öbürtarafamı götürücek, ailesinin hatta 10000 yillik hayatı garanti, torununun torununun day say bitmezzzz şansssss şansssss 🤣😁 para var huzurrr var uzay var

 9. Haşim Sakin

  Haşim Sakin2 gün önce

  Yersen

 10. Benjamin

  Benjamin2 gün önce

  vaybe millette ne para var

 11. EdizOz'

  EdizOz'2 gün önce

  Adam 18 yaşında zero-g yi deneyimliyor. Ben ise daha iyi bir puan için mezuna bırakıyorum :')

 12. Rukiye Gümüşoğlu

  Rukiye Gümüşoğlu2 gün önce

  👍

 13. __AZE __ BAKU__

  __AZE __ BAKU__2 gün önce

  İyiki varsın🙂👍

 14. Nurettin AKBULUT

  Nurettin AKBULUT2 gün önce

  Şimdi bir buçuk dakikada noldu. bilimle alakası olmayan, gösteriş ve egoları tatmin edecek olan, salakca bir turizm. Futbol kadar saçma ve boşuna... bir de ZERO G miş. bunu benim oğlum izlese zero G yi kesin anlamayacaktı ki şunu söylemeye çalışıyorum. TRhttpr abi daha Türkçe konuşsa herkes anlasa.. o kadar para vereceğim ve 1.5 dakika kalacağım.... yemin ederim buster ın alevinde yakarım alayını... Bence g kuvveti, roket inişe geçeceği sırada kayboldu, gerçek sıfır a gitmediler. Bunu eğitim için Uçak ile yapıyorlar. Yani CEF BEZOS, kandırıldın..

 15. MELİNAY ATASEVEN

  MELİNAY ATASEVEN3 gün önce

  CEO, entrepreneur Born in 1964 Jeffrey Jeffrey Bezos CEO, entrepreneur Born in 1964 Jeffrey Jeffrey Bezos [Verse] Come on, Jeffrey, you can do it Pave the way, put your back into it Tell us why, show us how Look at where you came from, look at you now Zuckerberg and Gates and Buffett Amateurs can fucking suck it

 16. mustafa Sasmaz

  mustafa Sasmaz3 gün önce

  Ya hersey çok güzel. Ama! Nedense rokette ki kamera açısını neden hep aşağı doğru sabitliyorlar. Neden sağa veya sola ufuk çizgisini göreceğimiz sekilde yapmıyorlar. anlamış değilim?

 17. eren

  eren3 gün önce

  zenginin malı züğürdün çenesi olmuş tam

 18. Ahmet Akdel

  Ahmet Akdel3 gün önce

  Barış abinin anlatırken gözlerindeki heyecan, ses tonu, aldığı keyif ve haz onun uzaya olan tutkusunu ne güzel gösteriyor. Yine şahane terimler öğrendik uzayla ilgili teşekkürler

 19. Adsız insan

  Adsız insan3 gün önce

  Keline kurban

 20. TAYLOR'S KOOKIE

  TAYLOR'S KOOKIE3 gün önce

  Bezos I sarkisi geliyo aklima hshshw

 21. Mey Miler

  Mey Miler3 gün önce

  İlk defa uzay konusunda çok iç içe ve kaliteli bir yayın gördüm özellikle de kapsül deki seslerin konuşmaların yayına verilmesi çok etkileyiciydi

 22. Zodiac One

  Zodiac One3 gün önce

  Nedense Zenginler uzaya gitmeye basladilar orda Allah la görüsüp tüyomu alip gerimi geliyorlar nee..

 23. oduncu kız

  oduncu kız3 gün önce

  Uzaya gidince noluyo? İsraf...

 24. Muhammet Kahveci

  Muhammet Kahveci4 gün önce

  Ünvan değil unvan :)

 25. Bulut ÖNCÜ

  Bulut ÖNCÜ4 gün önce

  Türk medya : "Jeff Bozos Amerika'da umduğunu bulamayınca, çareyi kaçmakta buldu"

 26. Serhat Plt

  Serhat Plt4 gün önce

  Adam amazondaki 5.5 milyar dolar hissesiyle bu geminin vergisini ödedi ve insanlara dediki bunun vergisini siz o Odedidniz dedi yüzlerce kişi amazon prime üyeliğini iptal etti

 27. Serhat Plt

  Serhat Plt4 gün önce

  Yani adam artık daha az para kazanacak bunu söylediği için

 28. Amerika'da yaşayan bı genç

  Amerika'da yaşayan bı genç4 gün önce

  Türkiye'den gitmek isteyenler sayımızı belirtelim.!!

 29. Yiyençift

  Yiyençift4 gün önce

  Son bir haber Astronot unvanı alamayacağı açıklandı.Birincisi uzay uçuşu gerçekleştirmek için kalifiye degiller, ikincisi blue origin gemisi mürettebatin katılımı olmadan dunyadan kontrol edildi. Barış bey emeğinize sağlık nasıl geçtiğini anlamadığım 2 saatlik bir videoydu.İyi ki varsınız 👏

 30. seven insan

  seven insan5 gün önce

  REEF PROJESİ SAĞLAM ÇOKİYİ PARA 4-6 TL DOGE GİBİ OLACAĞINA İNANCIM ÇOK YTD

 31. Ahmet AKGÜN

  Ahmet AKGÜN5 gün önce

  Param olsa da ben alsam.

 32. Funky Doge

  Funky Doge5 gün önce

  Do-Dostum... Roketin Şekli Çok Kötü Birşeye Benziyor....

 33. İf you can dream İt you can do it

  İf you can dream İt you can do it5 gün önce

  İstikbal göklerdedir Mustafa Kemal Atatürk

 34. Ebrar Üngül

  Ebrar Üngül5 gün önce

  Böyle bir yıl dönümünden 10 gün sonra doğmam çok güzel birşey

 35. Godric Gryffindor

  Godric Gryffindor5 gün önce

  yoldaş yuri gagarin'e selam olsun. kusura bakmasın kovboylar uzaya ilk giden bir kozmonot.

 36. Murat AYIK

  Murat AYIK5 gün önce

  hala dünya düz diyen yoktur umarım

 37. ilhm ak

  ilhm ak5 gün önce

  şahdı şahbaz oldu desene 😀 benim o kadar param olsa,alfa sentora'ya gitmezsen şerefsizim.

 38. Mucahit Mert Alagoz

  Mucahit Mert Alagoz6 gün önce

  adamlar alkol içti sonra araç mı kullanıcaklr şimdi nerde bu polisler ? astronotta olsa kurali cigneyemez

 39. eXtant

  eXtant6 gün önce

  Jeff who?

 40. Melih Emre

  Melih Emre6 gün önce

  aq keşke oliver olsaydım

 41. hüseyin karakoca

  hüseyin karakoca6 gün önce

  açıklama ve bilgilendirme için teşekkürler

 42. dallak dallakk

  dallak dallakk6 gün önce

  saçma sapan para ile alakalı ünvan vs işler kimdeyse düdüğü çalıyo işte

 43. rock

  rock6 gün önce

  bu abinin yerinde olsam ben de giderdim

 44. rock

  rock6 gün önce

  yani adamın yapmadigi bi bu kaldi sonucta

 45. alo_balo

  alo_balo6 gün önce

  Parası olmayanların adı, parası olanların kendisi uzaya çıkıyor.

 46. mahmut ekşi

  mahmut ekşi6 gün önce

  adam uzaya gidiyor 3 tane fotoğrafla dönüyor sahtekarlık

 47. 8-A / 596 / Kaan Al

  8-A / 596 / Kaan Al6 gün önce

  ‘’Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar.’’

 48. yaşıyoruzişte sanane aq

  yaşıyoruzişte sanane aq6 gün önce

  2021'de Amerika: Jeff Bezos uzaya giderek astronot ünvanı kazandı 2021'de Türkiye: ÇıKarĞ tEleFonU gÖsTerĞ

 49. AYBERK SAVMAZ

  AYBERK SAVMAZ6 gün önce

  bunu umursamayan ve dünyaya zerre katkısı olmadığını düşünen ve overrated sıfatını kullanan bir ben miyim

 50. efe_babaTR

  efe_babaTR6 gün önce

  Jeff Bezos artık dünyanın en zengin adamı değil

 51. Rantez

  Rantez6 gün önce

  Allahm yaa bende uzaya çıkıyor derken heralde aya maya gitceklerde orda kalacaklar sanıyorum ilk insanlı uçuş ne alaka zaten astranotlar çıkmıyor mu uzaya 😂😂

 52. Mert ÜNAL

  Mert ÜNAL6 gün önce

  Görüntü neden animasyon gibi 1:50:00

 53. Jarxle33

  Jarxle336 gün önce

  @Mert ÜNAL evet acilen hollywood ile anlaşmaları lazım

 54. Mert ÜNAL

  Mert ÜNAL6 gün önce

  @Jarxle33 milyon dolarların harcandığı platformda şu görüntü nasıl olur adam akıllı bir çekim nasıl yapılamaz aklım almıyor aptalca bir animasyon görüntüsü olduğunu bebekler bile anlar

 55. Jarxle33

  Jarxle336 gün önce

  @Keskin Yılmaz blue orgin bizi gandırıyo

 56. Jarxle33

  Jarxle336 gün önce

  Cgı

 57. ramenswave_tur

  ramenswave_tur7 gün önce

  Abi Amerika'ya nasıl gittin? Ciddi ciddi soruyorum. Nasıl yaşıyorsun orada? Kafayı yiyeceğim!

 58. Emine Yabacıoğlu

  Emine Yabacıoğlu7 gün önce

  UZAYA Bİ TUR ATIP GELMEK GÜZEL OLMALI. :)

 59. Emine Yabacıoğlu

  Emine Yabacıoğlu7 gün önce

  SAĞ SALİM DÖNMELERİNE SEVİNDİM

 60. Emine Yabacıoğlu

  Emine Yabacıoğlu7 gün önce

  KONVOYDAKİLER DÜNYADAKİ GİBİYA AMANIN NEREYİ BULMUŞLAR DEDİM MEĞERSE GERİ DÜNYAYA DÖNMÜŞLER. :) BENDE UZAYA İNECEKLER SANDIM

 61. Emine Yabacıoğlu

  Emine Yabacıoğlu7 gün önce

  ÇOK GÜZEL

 62. Emine Yabacıoğlu

  Emine Yabacıoğlu7 gün önce

  DÜNYANIN EN YAŞLISI VE EN GENCİ DE VARMIŞ VAY VAY VAY

 63. Emine Yabacıoğlu

  Emine Yabacıoğlu7 gün önce

  11 DAKİKADA 4 YOLCU VAYYY

 64. Emine Yabacıoğlu

  Emine Yabacıoğlu7 gün önce

  TANRI YARDIMCINIZ OLSUN YOLUNUZ AÇIK OLSUN

 65. Ali Kargacı

  Ali Kargacı7 gün önce

  yorumlar çok ilginç kendini ne kadar ezik gören bir topluluk var ya herşey yalansa aya gittik marsa gittik uzaya çıktık falan hatırı sayılır deliller sunan araştırmalar ve videolar var araştırmanızı tavsiye ederim ve lütfen önyargılı davranmayın

 66. Kuşçu

  Kuşçu7 gün önce

  Adamlar uzaya gidiyor biz parasızlıktan akrabalara gidemiyoruz.

 67. Yunus Emre

  Yunus Emre7 gün önce

  adamların gençlere verdikleri öneme bak yahu. ben geçen bi ziyarette, 60 yaşlarındaki bir amca "bu gençler çok tembel ya, ben onların yaşında günde on saat tarlada çalışıyordum. şimdikiler de iş beğenmiyor." dediğini duymuştum. çok üzücü gerçekten :/

 68. Selim Naç

  Selim Naç7 gün önce

  Uzaya yolculuk denilince bende birşey sandım. Meğer tüm olay gidiş dönüş 10 dakikada bitecek olan ve 100 kilometre yükselip geri dönmekten ibaretmiș.

 69. Nazif Ergen

  Nazif Ergen7 gün önce

  Yeni alınan karara göre jeff bezos astronot unvani kazanamayacak. Yani seyahat için değil görev için gidilirse astronot unvanı alır. Not: Eskiden 80 km yüksekliğe,uzay sınırına çıkmışsa astronot sayılırdı.

 70. mustafa yılmaz

  mustafa yılmaz7 gün önce

  Çocukken bi motorcu vardı. Adamın 5-6 tane motorsikleti var, parayla tur attırırdı. O motorsiklet hiç bir zaman bizim olmazdı hiç Özgür olamazdık, kendi istediğimiz yere istediğimiz şekilde gidemezdik. Şerefsizin tekiydi hiç sevmezdik, ama tur atma zevkinden de vazgeçmezdik. Şimdi bu adamın yaptığıyla bizim motorcunun arasında ne fark var.

 71. Burcu Turkguzeli

  Burcu Turkguzeli7 gün önce

  Dusunsenize o roketin disinda turk bayragi icinde turk astronotlar tum turkiye canli olarak ass ass bayraklari diye bagriyolar nasip.olmicak biliyorim.ama dusuncesi bile buyuk haz verici

 72. Suphi AKPOLAT

  Suphi AKPOLAT7 gün önce

  Lütfen benimle iletişime geçer misiniz bildiğim ve bilmek istediklerim var. Boyut hakkında ...

 73. Suphi AKPOLAT

  Suphi AKPOLAT7 gün önce

  Yeterince bilgim yok ama düşüncelerim buna engel değil

 74. Suphi AKPOLAT

  Suphi AKPOLAT7 gün önce

  Yalnızca şu an size yardımcı olabilirim ve siz bana yardımcı olabilirsiniz

 75. Görkemli Kurt

  Görkemli Kurt7 gün önce

  bize ''israil'' tarihi hakkında da bilgi anlatır mısınız? Siz çok iyi bilirsiniz çünkü ingilizceniz çok iyi ya ondan dolayı dedim ;) Bir de geçen ki videolarınızda yer üstünde oluşan şekillerin uzaylılarla alakası yok dediniz Lakin o topraklarda ki resimlerin bizzat lazer ile toprağın yakılarak yapıldığı ortaya çıktı.Günümüzde bile böyle teknoloji yokken o zaman yapılmasını 10 dakikalık videoyo ile hemen nasıl anlattınız?

 76. Hiç

  Hiç7 gün önce

  Yalandan kim ölmüş.Uzaya falan gittikleri yok,bunlar masal uyanınız artık.

 77. 达德Darude

  达德Darude7 gün önce

  Giderken yakıt olarak RTX 3090 yaktı sanırım :D

 78. Melike

  Melike7 gün önce

  CEO entrepreneur born in 1964 Jeffrey, Jeffrey Bezos.Come on Jeffrey you can do this pave the way put your back into it tell us why show us how look at where you came from look at you now

 79. Sude *

  Sude *7 gün önce

  Kurallar değişmiş. Astronot unvanı alamıyorlar

 80. siyahfeyza beyaz1903

  siyahfeyza beyaz19037 gün önce

  Bi insan uzaya bu kadar mı AŞIK olur ya adamın yüzünde güller açıyor çocuk gibi seviniyor heyecanı yüzünden okunuyor şu an onların yerinde olmak için neler vermezdi bence bu uzay ve gökyüzü tutkusu başka bişey barış özcanı anlamak zor benim için kesinlikle başka bir tutku olmalı

 81. Waffle Waffle

  Waffle Waffle7 gün önce

  arkadaşlar bunlar uzaya gitmediki benmi yanlış gördüm havaya çıktılar sonra geri indiler uzay değilki bu biri açıklarsa sevinirim

 82. Yunus Emre Burak

  Yunus Emre Burak2 gün önce

  Atmosferin dışına kadar çıktılar.

 83. M҈E҈S҈U҈T҈ T҈A҈L҈H҈A҈

  M҈E҈S҈U҈T҈ T҈A҈L҈H҈A҈7 gün önce

  Keşke trendlerde hep böyle bilimsel yararlı içerikler olsa 😞

 84. objektif objektif

  objektif objektif7 gün önce

  Fazla değil 15 20 yıl sonra tek kişilik küçük motorla her isteyeni uzaya 5 dakikalığına çıkarıp indirecekler.. Hemde cüzi bir miktar para ile... Çünkü teknoloji gelişmeye devam ediyor...

 85. MRXPUBG

  MRXPUBG7 gün önce

  Bende bari pubg giremde üstün başarı ünvanını alayım

 86. görkem tatar

  görkem tatar7 gün önce

  Üstad her şey için çok teşekkürler sen adamsın

 87. İsmail Emir Künter

  İsmail Emir Künter7 gün önce

  on numara adamsınız barış bey yayınlarınızı takip ediyorum başarılarınız daimi olsun

 88. Furkan Ozata

  Furkan Ozata7 gün önce

  Astronot unvanını *satın aldı

 89. General

  General7 gün önce

  Wow

 90. Füruzan Turgay

  Füruzan Turgay7 gün önce

  uzata gitmeden gizlilik sözleşmesi imzaladı mı acaba. dünya yuvarlk mı düz mü? uzay bize gösterilen gibi mi? kafada sorular sorular.

 91. SURET

  SURET7 gün önce

  ünvan değil unvan

 92. Güven Taşkın

  Güven Taşkın7 gün önce

  1:40:50 Bnm merak ettiğim, uzaya gidecekmiş diye hayalperestleri kekledikleri bu araçlar niçin sürekli bir penis şeklinde dizayn ediliyor. Muhtemelen bu uzaya gitmeyi düşünen hayaşperestler e bu dizaynlar ile bir gönderme var ama bu hayalperestler şöyle bir silkinip uyanamıyorlar. =)

 93. Berin Potter

  Berin Potter7 gün önce

  Boş yapma.

 94. Semih Yeter

  Semih Yeter7 gün önce

  Çok ufak bir dikkat hatası olmuş unvan olacaktı

 95. Asım Aşar

  Asım Aşar7 gün önce

  Dünya yaşanılamaz hale geldiğinde Milyarder'lerin nasıl kaçacağını görmüş olduk 💪

 96. seref

  seref7 gün önce

  Aman ne güzel 😒

 97. Berin Potter

  Berin Potter7 gün önce

  Evet GÜZEL?

 98. Jimmy Jim

  Jimmy Jim7 gün önce

  Jeff kesin otel odasindadir hayata gitmez

 99. MEKATRONİK Oyuncu

  MEKATRONİK Oyuncu7 gün önce

  Kaçırdım ama olsun izlemeye değer. İyiki böyle güzel videolar çekip bize bu haberleri anlatıyorsun teşekkür ederiz abi.

 100. Leyla Öztrak

  Leyla Öztrak7 gün önce

  Kapsülde neler yaşandığına dair video var mı?

 101. Ozzy

  Ozzy7 gün önce

  Astronot olmak bukadar kolay olmuş demek...

 102. Jade

  Jade7 gün önce

  yakında ölecez sdfsdfds

 103. Biz bir Ayleyizz

  Biz bir Ayleyizz7 gün önce

  abi insan bi aya uğrar hemen geldiler ya :)

 104. mustafa buğuçam

  mustafa buğuçam7 gün önce

  teşekkür ederim....

 105. Sarp Doğru

  Sarp Doğru8 gün önce

  Uyumadan önce videoyu izleyeyim dedim. Uykuya dalmıştım ve sorular gelmeye başladı uzaya çıkmak ve bakış açınız gerçekten değişti mi vb sorular, Ben yarı uykulu bir şekilde uzaya çıktım paraşütle aşağıya indim ve senin sorduğun soruları yanıtlarken yaşadığım zorlukları ve hissettiklerimi sana röportaj veriyormuşum gibi oldu. Ve kalktım video yu geriye aldım gerçekten bütün sorularını cevaplıyorum ve o anı yaşamışım. Teşekkür ederim 🙏

 106. Serkan İşlek

  Serkan İşlek8 gün önce

  Neden 11 dakika, 10 yada 12 dakika değil ?

 107. Mehdi Üren

  Mehdi Üren8 gün önce

  çok teşekkürler

 108. Nuri Koray

  Nuri Koray8 gün önce

  İnsanları daha ne kadar kandıracaksınız bakalım uzay maceraları ile

 109. mustafa uzun

  mustafa uzun8 gün önce

  tüüüh kapsulun icinede kamera koymayi unutmuslar,uzaya cikarken neden hic canli ordaki insanlar gosterilmiyor,ya binerken yada durdugunda yada inince ama yolculuk sirasinda cekim yok niye

 110. Emre Solmaz

  Emre Solmaz8 gün önce

  Kuru ekmek buluyoruz ya daha ne, çıkar cebindeki telefonu. Başkanım kiraları ödüyemiyoruz, açız. Başkan:bu bana abartılı geldi. Karadeniz de gaz bulduk Son dakika gaza %12 zam geldi.

 111. Slh Oztrk

  Slh Oztrk8 gün önce

  Fakirlerin ekmeği küçülürken zenginlerin oyuncakları büyüyor. Bazı sığırlar da insanlık adına çalışıldığını sanıyor. İnsanlık git gide daha tuhaf ve insafsız bir hale dönüşüyor. Bu vicdanla ay'a gitsen ne fayda mars'a gitsen ne fayda?